gang
10 بهمن 1401 - 17:01

زلفی گل: با هر استدلالی لازم است برای فناوری هزینه شود/ در نشست هیئت دولت مشکلات دانشگاه چمران اهواز پیگیری می‌شوند

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای به علم و فناوری شده است و از این مسیر محصولات رقابت ناپذیر را تولید و عرضه می‌شود؛ از این رو با هر استدلالی لازم است برای فناوری و نوآوری هزینه شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات امروز در آیین تکریم رئیس پیشین و معرفی رئیس جدید دانشگاه چمران اهواز در تالار اجتماعات شهید مطهری دانشکده‌ی علوم برگزار شد یاد و خاطره‌ی شهدای انقلاب، هشت سال دفاع مقدس، مدافعان حرم و شهدای سلامت را گرامی داشت و اظهار کرد: امروز کشورهای سلطه‌گر جهان دیگر به دنبال جنگ‌های سخت نیستند و از طریق جنگ نرم مقاصد خود را دنبال می‌کنند.

وی افزود: از سوی دیگر کشورهای عاقل به دنبال صلح ارزان و قدرت نرم هستند و به ‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کنند که در زندگی همه‌ی مردم حضور داشته باشند و از طریق تولید علم و دانش در جامعه تاثیرگذار خواهند بود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات گفت: در نظام جمهوری اسلامی ایران توجه ویژه‌ای به علم و فناوری شده است و از این مسیر محصولات رقابت ناپذیر را تولید و عرضه می‌شود؛ از این رو با هر استدلالی لازم است برای فناوری و نوآوری هزینه شود.

وی ادامه داد: امروزه کشورهای توسعه یافته و پشرفته درصد زیادی از درآمد ناخالص خود را صرف نوآوری و خلاقیت می‌کنند.

محمدعلی زلفی گل تصریح کرد: انتظار می‌رود نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژه‌ای به دانشگاه شهید چمران اهواز به دلیل پشتیبانی از رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس داشته باشد و در نشست هیئت دولت مشکلات این دانشگاه طرح و پیگیری می‌شود.

وی بیان کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز قدمگاه شهدای هشت سال دفاع مقدس است و باید در صدر نشانده شده و قدر این دانشگاه بیش از پیش دانسته شود.

زلفی گل بیان کرد: خوشبختانه مجمع نمایندگان استان خوزستان تعامل و حمایت بسیار خوبی با وزارت عتف دارند و در کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است که کسری اعتبارات سال‌های گذشته‌ دانشگاه شهید چمران اهواز که در این کمیسیون مصوب شده است بررسی و برای آن اعتبارات لازم مصوب شود.

وی اضافه کرد: در وزارت علوم تلاش کرده‌ایم نگاهمان به دانشگاه‌ها متفاوت از عرصه‌ی سیاسی باشد و بزرگان خود را گرامی دانسته و از کسانی که جوانی خود را در کسوت ریاست دانشگاه‌ها و مدیریت این مجموعه‌ها سپری کرده‌اند، قدر بدانیم. جایگاه کنونی دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه شهید چمران اهواز حاصل تلاش روسای پیشین این دانشگاه‌ها است.

وزیر علوم از تلاش‌های دکتر غلامحسین خواجه رئیس پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز در مدت شش سال خدمت در این دانشگاه تقدیر کرد و گفت: خداوند را شاکریم که پس از دوره‌ای بیماری این استاد فرهیخته‌ سلامت خود را بازیافته است.

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان خوزستان، بیان کرد: خوزستان استانی زرخیز و یادگار دوران دفاع مقدس است و خوشبختانه در این استان پنج دانشگاه دولتی و شماری از دانشگاه‌های مرتبط با وزارت عتف فعالیت دارند؛ بنابراین سهم استان خوزستان در بخش آموزش عالی دیده شده است

زلفی‌گل تاکید کرد: تلاش خواهیم کرد پروژه‌های نیمه‌تمام حوزه‌ی آموزش عالی استان خوزستان که در سفر نخست ریئس جمهور لحاظ نشده است به این پروژه‌ها بیشتر پرداخته شود.

وی بر لزوم فعالیت هرچه بیشتر دانشگاه‌های استان خوزستان در حوزه‌ی دیپلماسی علمی، افزود: خوزستان به دلیل هم‌مرز بودن با کشورهای خلیج فارس می‌تواند ارتباط موثری با دانشگاه‌های منطقه داشته باشد و از این مهم در راستای منابع ملی استفاده شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ادامه داد: استان خوزستان به لحاظ صنعتی دارای ظرفیت‌های بسیار مهمی است که می‌توان از علم و دانش دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان برای حل مشکلات این صنایع بهره گرفت؛ به‌کارگیری دانش نهفته در دانشگاه‌ها در حوزه‌های مختلف مانند ریزگردها، منابع آبی و... می‌تواند دیگر استان‌ها را نیز بهره‌مند کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در پایان این آیین با اهدای لوح تقدیر از تلاش‌های دکتر غلامحسین خواجه رئیس پیشین دانشگاه شهید چمران اهواز تقدیر شد و حکم دکتر علی‌محمد آخوندعلی رئیس جدید این دانشگاه نیز به وی ابلاغ گردید.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1008123